přihlásit 13767/813795

Odkazy na další zdroje informací o Pythonu

Knihy zpět

Mark Lutz, David Ascher: Naučte se programovat [1] cz
Učebnice programování v češtině. Je trochu zastaralá, věnuje se Pythonu verze 2.0 (neověřeno, berte s rezervou, teď ji zrovna nemám po ruce) a nejsou v ní tedy popsány novinky z vyšších verzí (dnes Python 2.1 až 2.4). Ty se ale týkají pokročilejších věcí, takže pro začátečníky to není na závadu a kniha jim pomůže. Na českém trhu je ještě jedna učebnice programování v Pythonu. Ta se ale věnuje Pythonu verze 1.5 a je beznadějně zastaralá.
David M. Beazley: Python [2] cz
Python má výbornou dokumentaci v html formátu (a uživatelé Windows ji s instalací Pythonu obdrží i v chm formátu (formát nápovědy ve Windows)). Tato dokumentace je ale v angličtině, což někomu může vadit a tak uvítá tuto podrobnou referenční příručku. Je to v podstatě přeložená dokumentace (část Library Reference) Pythonu. Překlad není kompletní, některé moduly chybí, ale jsou tam i věci navíc. Například příklady které usnadňují chápání nebo informace navíc, kde se originální dokumentace odkazuje na Unixové manuálové stránky (třeba u síťového programování. Kniha je jen mírně zastaralá, protože se věnuje Pythonu verze 2.1.
Alan Gauld: Jak se naučit programovat [3] cz
Český oficiální webový překlad (Petr Přikryl) knihy Learning to Program. Tato kniha je psaná průběžně na internetu a je tak možno sledovat její vznik. Již se dostala do podoby, kdy byla vydána i knižně, ale stále se vylepšuje a aktualizuje. Kniha spíš než na Python je zaměřena na výuku programování jako takového, ale většina příkladů je v Pythonu, takže velmi dobře poslouží lidem, kteří se chtějí naučit programovat v Pythonu.

Univerzální weby zpět

Python [4] en
Oficiální stránky jazyka Python
Dokumentace [5] en
Oficiální dokumentace jazyka Python
Daily Python [6] en
Denní zpravodajství ze světa Pythonu. Funguje jako výstřižková služba, obsahuje odkazy na stránky, kde se zrovna píše něco nového o Pythonu.
Cheese Shop [7] en
Pro Python existuje spousta knihoven a dalších rozšiřujících balíčků. S velkou spoustou z nich se můžete potkat na odkazovaném webu. Web obsahuje vyhledávací služby, třídění podle kategorií i RSS pro upozorňování jak na nové balíčky, tak i nové verze těch stávajících.
PyCZ [8] cz
Český wiki web o Pythonu a Zope

Tématické weby zpět

Jak na Python v Blenderu [9] cz
Blender je program na vytváření 3D grafiky, který je skriptovatelný v Pythonu. Jak na to se dozvíte v odkazovaném seriálu.
Python pro S60 [10] en
V Pythonu můžete programovat i pro Symbian 60, což je operační systém, který běží na řadě mobilů. Bližší informace se dozvíte na odkazovaných stránkách nebo na blogu [11] či wiki [12].
pygame [13] cz
V Pythonu se dají programovat i hry. Docela jednoduše, protože pro něj existuje knihovna pygame postavená nad SDL. A této knihovně se věnuje i jeden web v češtině. Jedná se většinou o překlady, které provedl Pavel Kosina, díky za ně.

Zajímavé stránky zpět

Tutorial [14] cz
Překlad originálního tutorialu Pythonu (verze 2.2) do češtiny.
Záludnosti Pythonu [15] cz
Přestože cílem vývojářů Pythonu byla jednoduchá, čistá a nezáludná syntaxe, přece jen se několik záludností v Pythonu vyskytuje. Jejich shrnutí a vysvětlení se v češtině nalézá na stránce Pasti jazyka Python na webu Pavla Kosiny. Jedná se o překlad dokumentu Python pitfalls [16], který napsal Hans Nowak.

Seznam URL na stránce:
[1] http://www.grada.cz/katalog/kniha/naucte-se-python/
[2] http://www.neo.cz/python.html
[3] http://www.freenetpages.co.uk/hp/alan.gauld/czech3/index.html
[4] http://www.python.org
[5] http://www.python.org/doc/
[6] http://www.pythonware.com/daily/
[7] http://cheeseshop.python.org/pypi/
[8] http://www.py.cz/FrontPage
[9] http://www.blender3d.cz/drupal/?q=python01
[10] http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-821,00.html
[11] http://kryl.info/clanek/274-python-v-mobilu
[12] http://www.postneo.com/postwiki/moin.cgi/PythonForSeries60
[13] http://www.geon.wz.cz/pygame/
[14] http://vik.sh.cvut.cz/~tnt/python/tut/
[15] http://www.geon.wz.cz/clanky/PastiJazykaPython.html
[16] http://zephyrfalcon.org/labs/python_pitfalls.html

Parse error: syntax error, unexpected T_CONSTANT_ENCAPSED_STRING in /web/htdocs2/wraithcz/home/www/python/data/sessions/sessions1.php on line 2