přihlásit 5940/755931

Systémové nástroje

Velké uplatnění našel Python v linuxové distribuci Ubuntu a Fedora (ze které jsou následně odvozeny Red Hat, Aurox a další). Možná i jiných distribucích, ale ty příliš neznám.

Ve Fedoře je v Pythonu napsaný samotný instalátor tohoto operačního systému a řada konfiguračních a systémových nástrojů. Jedním z takových konfiguračních nástrojů je třeba Správce uživatelů:

screenshot: Správce uživatelů

Mezi zajímavé systémové nástroje napsaných v Pythonu je možno zařadit třeba Prohlížeč hardware. Na screenshotu je ukázaný interaktivní grafický přeheld disků včetně zobrazení jejich rozdělení na partitions. Ke každé partition jsou pak zobrazeny podrobnější informace. Kliknutím je možno si nechat zvýraznit, kde se nalézá partition, která nás zajímá.

screenshot: Prohlížeč hardware

Další zajímavý nástroj je Správce zařízení, což není nic jiného, než HAL (hardware abstract layer) prohlížečka. Je to krásná ukázka hluboké integrace Pythonu do systémových oblastí Linuxu a schopnosti Pythonu pracovat s nejnovějšími linuxovými technologiemi jako je HAL a D-BUS, na kterých je tato prohlížečka založena. Prohlížečka je 'živá', to jest promítají se do ní okmažitě všechny změny, třeba zastrčení USB Flash disku do USB portu a podobně.

screenshot: Device manager


Parse error: syntax error, unexpected T_CONSTANT_ENCAPSED_STRING in /web/htdocs2/wraithcz/home/www/python/data/sessions/sessions1.php on line 2